اخبار

فعالیت های معاونت نظارت بر بهره برداری در یک نگاه

فعالیت های معاونت نظارت بر بهره برداری در یک نگاه

معاون نظارت بر بهره برداری در مصاحبه با دفتر روابط عمومی ، گزارش عملکرد سال 99  این معاونت در حوزه های مختلف زیر مجموعه به شرح زیر تشریح کرد.

 رضا شعبانی  ضمن قدر دانی از زحمات کلیه همکاران در سالی که گذشت ، گفت : در دفتر نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب مطابق با استانداردهای موجود نمونه برداری  بر اساس دستورالعمل تواتر نمونه برداری ، به صورت روزانه از محدوده های تحت پوشش مخازن موجود در سطح آبفای منطقه5 شهر تهران، نمونه برداری شیمی و  فیزیک و میکروبی با شرایط خاص در محل انجام و برخی از پارامترها شامل دما ، کلر و PH ، کدورت و هدایت الکتریکی با دستگاه های پرتابل اندازه گیری و نمونه ها  به محل آزمایشگاه جهت اندازه گیری سایر پارامترهای شیمیایی و باکتریولوژی از قبیل نیترات، هدایت الکتریکی ، سختی،کلسیم ، کلـیـفـرم های گرماپای، باکتری های هتروتروف و ... انتقال داده میشوند. علاوه بر نمونه برداری های روتین، مطابق با برنامه دریافتی از آزمایشگاه مرجع استان تهران، به صورت ماهانه و  فصلی نمونه اخذ و جهت بررسی های بیولوژی و.فلزات سنگین ، مواد آلی و ...ارسال میگردد.

شعبانی در ادامه افزود : از سایر فعالیت های آزمایشگاه کنترل کیفیت میتوان به نمونه برداری از پارک ها و فضاهای سبز، نقاط کور و موارد نقاط حساس و آسیب پذیر  ، شکایتی و ... مبتنی بر تماس های مشترکین و گزارش های مرکز بهداشت ناظر در محدوده اشاره کرد.

وی یادآور شد : چنانچه هر کدام از پارامترهای مذکور خارج از محدوده استاندارد باشد مراتب جهت پیگیری های بعدی به شرکت تامین و تصفیه گزارش و مجددا تا برطرف شدن کامل موارد ، نمونه برداری و کنترل صورت می پذیرد.

دفتر نظارت بر بهره برداری آب شهری:

معاون نظارت بر بهره برداری کاهش تعداد حوادث شبکه و انشعابات به منظور کاهش زمان رسیدگی به حوادث و آب قطعی و کنترل میزان هدر رفت، از  اقدامات دفتر نظارت بر بهره برداری آب شهری در سال 99 عنوان کرد و گفت : بازدید و مانور دوره ای شیرآلات شبکه توزیع و اجرای دستور العمل اولویت بازدید شیرآلات حساس به تعداد  43489 مورد،

 تعویض شیرآلات معیوب با اولویت آبده به تعداد 352  دستگاه ، نصب شیرآلات به تعداد  398دستگاه ، شستشوی نقاط کور شبکه با هدف کاهش کدورت به میزان855 کیلومتر ، استاندارد سازی انشعابات فرسوده به تعداد 147فقره(بالاتر از تعهدسالیانه بنا بر ضرورت) ، کاهش تعداد حوادث شبکه به میزان %59 نسبت به تعهد سالیانه  ، کاهش تعداد حوادث انشعاب به میزان %24 نسبت به تعهد سالیانه   کاهش زمان رسیدگی به حوادث شبکه72 دقیقه(22 دقیقه کمتر از زمان مجاز) ، کاهش زمان رسیدگی به حوادث انشعاب 49 دقیقه(7 دقیقه کمتر از زمان مجاز) از دیگر فعالیت های شاخص دفتر نظارت بر بهره برداری آب شهری  در سال 99  می باشد .

دفتر نظارت بر بهره برداری از تاسیسات  فاضلاب :

شعبانی در ادامه از  حفظ و پایش تاسیسات فاضلاب شهری و کنترل حوادث و  اثرات حاصل از بهره برداری شبکه های تحویل گیری شده به صورت مستمر و مطابق برنامه توسط دفتر نظارت بر بهره برداری از تاسیسات  فاضلاب خبر داد و گفت : شستشو ولایروبی شبکه فاضلاب به میزان 558 کیلومتر معادل 90درصد کل شبکه بهره برداری،  ، ویدئو متری شبکه فاضلاب به میزان 70 کیلومتر منطبق با برنامه ابلاغی ، بازرسی آدم روها19780 مورد (بالاتر از تعهد سال بنا بر ضرورت ) ، همسطح سازی دریچه منهول:223 مورد(بالاتر از تعهد سال بنا بر ضرورت ) ، اصلاح انشعاب ریزشی357 مورد (بالاتر از تعهد سال بنا بر ضرورت ) در سال 99 توسط این حوزه انجام شده است .

وی در خصوص فعالیت های یک ساله دفتر مدیریت مصرف آب و کاهش آب بدون درآمد افزود :

دفتر مدیریت مصرف در سال 99  نسبت به تکمیل فاز دوم مجزا سازی ، تعویض کنتورهای فرسوده شبکه توزیع و جهت پیاده سازی فاز سوم مجزا سازی اقدام و 36 دستگاه کنتور التراسونیک و مغناطیسی از محل تبصره3 خریداری نموده است.

که می توان به تعویض 11 دستگاه از کنتورهای فرسوده ورودی به شبکه توزیع ، نصب 6 دستگاه کنتور التراسونیک در محدوده فاز سوم مجزا سازی شبکه توزیع ، انجام مدیریت فشار و اعمال الگوی مناسب فشار از طریق کنترلگرهای منصوبه بر روی فشارشکن های موجود ، انجام برنامه بهره وری آب مطابق تکالیف دفتر مدیریت مصرف شرکت آب وفاضلاب استان تهران ، پیمایش و انجام عملیات نشت یابی شبکه توزیع به میزان 713 کیلومتر اشاره کرد .

شعبانی در پایان به  را ندازی و افتتاح پروژه اجرای سیستم اسکادای آبفای منطقه 5 تهران  اشاره کرد و گفت :

پروژه اجرای سیستم اسکادای آبفای منطقه 5 تهران جهت پایش و کنترل آنلاین  پارامتر های اساسی کیفی و فشار شبکه توزیع آب آشامیدنی  با تلاش همکاران در حال بهره برداری می باشد.

 

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۴:۳۹

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید